Komunálne voľby Bardejov: O demokracii, o snahe zbaviť sa protikandidáta a reforma volieb

Autor: Martin Baranovič | 8.11.2014 o 11:23 | (upravené 8.11.2014 o 12:01) Karma článku: 3,82 | Prečítané:  1012x

Napínavý súboj o kreslo primátora jedného z najkrajších miest na Slovensku vrcholí, lokálne „noviny“ ukázali, ako sa robí kvalitný predvolebný rozhovor, čím odhlalili svoju úbohosť a bezvýznamnosť a potvrdili, že nejde o nič iné, len o prachy, pretože v meste s najnižšími príjmami v republike a dlhodobou nezamestnanosťou už ani o nič iné nemôže ísť, ktokoľvek tvrdí niečo iné, asi nemá všetko v hlave v poriadku. (Irónia, aby sme si rozumeli.)

Kandidáti sa našťastie stretnú v nedeľu 9.novembera o 17:15 v rozhovore Rádia Regina, Je úžasné, že rozhlas robí takého predvolebné rozhovory, akurát si robím obavy, či má Regina dostatok poslucháčov, aby to malo akýsi väčší zmysel.

Len jeden má šancu

Komunálne voľby sa v Bardejove stali celkom emotívnou záležitosťou, v ktorej sa kde-kto snaží odstrániť úradujúceho primátora z úradu. Dnes ráno ma na facebooku čakala výzva „Len 1 slušný človek má šancu uspieť v boji o post primátora. Spojme sa za jediného spoločného kandidáta!“. Výzva končí slovami „Slobodné komunálne voľby sa v Bardejove konajú už po 7. krát. To je dosť na to, aby sme si z nich vzali nejaké ponaučenie. Napríklad to, že ak má slušnosť zvíťaziť, musí sa zjednotiť na jednom kandidátovi. Historická skúsenosť hovorí jasne... Len 1 má šancu!“

V skratke -  ide o snahu podporovateľov konzervatívneho kandidáta Martina Šmilňáka a je zjavne adresovaná nezávislému kandidátovi Jánovi Kukulskému, aby sa vzdal kandidatúry a aby všetci tí, ktorí nechcú, aby naďalej úradoval kandidát Smeru Boris Hanuščak, volili Šmilňáka, nezávislého, ktorého podporuje Sieť a zrejme aj ďalšie konzervatívne strany a ktorého mottom kampane je, že Bardejov potrebuje zmenu. Výzve rozumiem, ale nesúhlasím s ňou a nepovažujem ju za správnu ani demokratickú. 

Moje poznámky k výzve priateľov v Bardejove:

  • Výrazne a prach zbytočne polarizuje voličov, má jedných za smerákov (neslušných) a druhých za slušných. Ak sa niekto uchádza o post primátora mesta, tak rozdeľovať občanov do táborov je pre mňa prejavom nevyspelej politickej citlivosti a neúcty k občanom mesta, nech už majú akúkoľvek politickú preferenciu.
  • Mení demokratického ducha komunálnych volieb na pragmatickú, chladnú, (zle) kalkulovanú hru o víťazstvo za každú cenu.
  • Odstúpenie z volieb vyvoláva podozrenia, že ide o prachy a skrytý biznis a vedie k nedôvere voličov
  • Zabúda, že v minulosti už mala nesocialistická koalícia jedného, zjednoteného kandidáta a takýto kandidát vo voľbách nikdy neuspel.
  • Mýli sa, že odstúpením jedného kandidáta sa všetci jeho voliči automaticky presunú k tomu druhému.
  • Ukazuje slabosť konzervatívneho kandidáta, keď ho stavia do pozície, že v súťaži troch kandidátov nedokáže zvíťaziť, a preto sa snaží o súťaž len dvoch kandidátov

Demokracia

Domácej politike, vrátane tej komunálnej, už zopár rokov chýbajú demokrati. Chýbajú tí, čo chápu voľby ako výsostný benefit demokracie, ako voľnú súťaž kandidátov a kandidátok, s programami, ktorými sa usilujú získať podporu občanov, voličov.

Čím viac kandidátov za primátora mesta, tým väčšia demokracia. Väčší počet kandidátov znamená šancu na väčšiu voličskú účasť, širšia možnosť voľby dáva viac slobody rozhodnúť sa pre kandidáta, ktorého program, ale aj doterajšie výsledky a životný príbeh, sa najviac približujú predstave o primátorovi mesta. Väčšia voličská účasť dáva napokon zvolenému kandidátovi silnejší mandát, ukazuje mu, že ľuďom záleží na správe mesta. Ľudia môžu využiť unikátnu výsadu demokracie – slobodný voličský hlas – v komunálnych voľbách len raz za štyri roky a nemal by byť predmetom kšeftu o víťazstvo.

Politickými čachrami o výbere najsilnejšieho, čo má šancu vyhrať, ktoré aktuálne živí líder Siete, vrátane jeho kandidátov a podporovateľov, si „slušní“ sadajú do jednej lavice s tými, ktorých označujú za neslušných, práve preto, že neprinášajú žiadnu pozitívnu zmenu, hoci ju komunikujú, ale udržiavajú politiku a politický súboj na úrovni kdesi z čias Mikuláša Dzurindu, z čias, kedy sa politika a voľby premenili zo slobodnej demokratickej súťaže na chladný „pragmatický“ boj o moc a v ktorých neúspech „slušných“ bol vždy pripisovaný tým, čo „slušných“ akože obrali o hlasy. Tu kdesi možno pramení znechutenie z politiky, nedôvera. 

Ján Kukulský má modernejšie a overené riešenia (iné mestá ich realizovali) na zníženie nezamestnanosti a podporu odborného školstva, než konzervatívny Martin Šmilňák, ktorý podporuje výstavbu cyklotrasy a akvaparku a podporu občianskych združení. A áno, obaja nesocialistickí kandidáti, hoci majú svoje silné aj slabé stránky, boli by s najväčšou pravdepodobnosťou lepšou možnosťou pre mesto.

To, čo však podľa mňa Bardejov potrebuje, nie je ani tak zmena, ako skôr nový mind-set. Iné nastavenie mysle, celkom iné chápanie správy a rozvoja mesta, odvážne ekonomické i lifestyleové rozhodnutia (zásadne preferovať bezpečnosť chodcov, t.j. spomaliť a /alebo obmedziť automobilovú premávku, masívne investície do škôl a zmysluplných aktivít mimo školy, zrušenie/transformovanie mestskej televízie, atď.) A takýto nový mind-set by teoreticky mohol priniesť aj súčasný primátor, hoci je to málo pravdepodobné

Tohtoročné komunálne voľby sa konajú takmer v predvečer 25.výročia udalostí z roku 1989, v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu. Prosím, nezabúdajte na význam slov sloboda a demokracia. Niekedy výsledky volieb prinesú sklamanie a hnev, ale vždy sú slobodné a demokratické. Nerobte tohtoročné voľby v Bardejove menej slobodnými a demokratickými.

Samozrejme, celkom inak by to všetko fungovalo, ak by sa napríklad našiel reformný politik, ktorý by posilnil demokraciu zmenou volebného systému tak, aby doňho zaviedol tzv. Single Transferable Vote. V takom systéme by sa demokratický voličský hlas nestratil a každý by na volebnom lístku mohol určiť aj svoju druhú voľbu v prípade, že kandidát, za ktorého hlasovali srdcom, by nezískal dostatok hlasov na víťazstvo. V druhej voľbe by tak mohli voliť rozumom. Zrátali by sa tak hlasy z prvej a druhej voľby a výsledok by určil víťaza. Všetko v jeden deň, na jednom volebnom lístku. Inak by vyzerali radnice, inak by vyzeral parlament.  

 

Milí Bardejovčania, choďte 15.novembra určite voliť, vyberte si jedného z troch kandidátov za primátora a aj kandidátov za poslancov a žiadne strachy, dopadne to dobre. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?