Komunálne voľby v Bardejove: Výber medzi Gašparovičom, Kiskom a Procházkom

Autor: Martin Baranovič | 27.9.2014 o 10:12 | (upravené 28.9.2014 o 8:52) Karma článku: 6,29 | Prečítané:  1882x

Bardejovčania si v komunálnych voľbách budú vyberať z troch kandidátov za prímátora mesta. Je to síce zjednodušené, ale tak akosi mi to vychádza, že si budú vyberať, či mesto povedie Gašparovič, Kiska alebo Procházka. Budúcnosť, súčasnosť, alebo minulosť. Či prevládne staromódne myslenie, inovácie alebo papalášstvo. 

Primátor „Ivan Gašparovič“

Doktor Boris Hanuščak (SMER-SD) je primátorom od svojich 43 rokov, už 16 rokov a zároveň je poslancom zastupiteľstva Prešovského VÚC. O jeho aktivite v kraji sa toho veľa nevie.

Je to „dvojník“ exprezidenta Ivana Gašparoviča. Dve desaťročia v komunálnej politike ho premenili na takého typického post-komunistického, post-mečiarovského „papaláša“, ktorý toho veľa nenarobí, nie je to typ vizionára, ani mysliteľa, baví ho hokej (ten je v Bardejove číslo jedna, ostatné športy sa trápia, ako výkonnostne, tak finančne – mesto k nim nie je ani zďaleka štedré), rád sa zúčastňuje kdejakých oficialít, veľa múdreho toho nenarozpráva, s novinármi sa nekamaráti, má facebookový profil s názvom Kancelária primátora mesta Bardejov - MUDr.Borisa Hanuščaka,  („Stránka slúži výlučne na informovanie o aktivitách primátora mesta a zaujímavostiach zo života samsprávy. S otázkami sa obracajte naďalej priamo na kanceláriu primátora mailom, telefonicky alebo osobne.“) čiže vôbec nerozumie načo facebook slúži, a tak ďalej, a tak ďalej. Jeho prejavy nemajú myšlienky, sú to, akoby povedala moja známa, drísty na kapustné listy. Aha – udelil I. Gašparovičovi čestné občianstvo mesta, hoci sa I.G. o rozvoj mesta nijako nezaslúžil.

Doktor Hanuščak je v týchto komunálnych voľbách symbolom slovenskej prítomnosti. Má kontakty - na vládnych činiteľov, na ostatných „papalášov“, straníkov. Zdá sa, že jeho doménou sú eurofondy a projekty z peňazí daňových poplatníkov v Británii, Holandsku, Švédsku, Španielsku a ďalších členských krajín EÚ. Mám náročnejší urbanistický vkus i vyššie očakávania, preto som kritický k tomu, ako mesto eurofondy využilo, ale mnohí sú spokojní. Staré rozkopané chodníky nahradili novými, „modernými“, historické uličky dostali moderný vzhľad, a zeleň zmizla. Autá sú prioritnejšie než cyklisti a chodci. Mizne aj veľa charakteru mesta. Všetko akosi dostáva gerenálny vzhľad, žiadne unikum, žiadna inovácia. Vozový park, nové ploty, chodníky, fontány – materiálne vecičky. Toto asi ľudia chcú. A nie morálku, charakter, vkus, cit. Eurofondy sú spájané s korupciou. Korupcia je dnešná realita v celej krajine.

Primátor „Andrej Kiska“

Nejaké tie vedomosti z urbanistiky, záujem o rozvoj regiónov a miest, skúsenosti zo života v iných mestách i návštev iných menších či väčších miest, mi dovoľujú vysloviť, že zaujímavou budúcnosťou pre Bardejov by mohlo byť zvolenie nezávislého kandidáta, 37-ročného podnikateľa Jána Kukulského. Nie sú mu neznáme pojmy ako podnikateľské inkubátory, inovácie, start-upy, podpora mladých, šikovných, začínajúcich. Nie je človek, čo žije z verejných peňazí ako lekári či riaditelia škôl. Pozná pracovný trh, jeho výzvy, nedostatky i výhody. Pre riešenie dramatickej nezamestnanosti v Bardejove je kľúčová výhoda poznať, čo je „robota“ a ako to chodí mimo štátnej a verejnej sféry.

Ján Kukulský má triezve a rozumné názory, hovorí otvorene, úprimne a k veci, žiadne „drísty“. Hovorí, že „primátor by mal dávať dokopy podnikateľov, vyzdvihovať šikovných, úspešných a čestných ľudí.“ Má kritický pohľad a ten je pre dobrú budúcnosť mesta rozhodujúci. Kritizuje, ako nepripravení sú mladí ľudia po skončení škôl. Sú naozaj nepripravení na trh práce. Chce napomôcť zmene, aby školy mali lepšie vybavenie a lepšie príležitosti na prípravu budúcej generácie do života po škole. Turistov nevidí len na rýchlej návšteve historického námestia, ale má širšie vnímanie cestovného ruchu a jeho rozvoja. Mesto je súčasťou okresu, regiónu. A napokon veľmi rozumne: „Myslím si, že v prvom rade potrebujeme v meste udržať šikovných ľudí. Prilákať odborníkov z iných kútov (možno) nielen Slovenska. Poskytnúť bývanie, priestor na realizáciu.“ Ján Kukulský je zaujímavý kandidát, nezávislý, otvorený k spolupráci, konzultujúci s odborníkmi v architektúre, urbanistike. Vynikajúca voľba pre budúcnosť mesta.

Primátor „Rado Procházka“

40-ročný riaditeľ cirkevnej školy, salezián a neúspešný kandidát z roku 2010 Martin Šmilňak, posledný z trojice kandidátov za primátora Bardejova, podľa mňa zosobňuje minulosť, zaostalé chápanie rozvoja mesta a potrieb jeho obyvateľov. Hoci je to (verím) slušný muž a angažuje sa vo verejných aktivitách a pod. Má graficky pekne zvládnutý web, ktorého obsah písala zrejme talentovaná hlava na politickú komunikáciu, pretože je neosobný až „slizký“ a perfektne volebný a aktívnu fb-stránku, ale to, prečo kandiduje, nie je vízia moderného mesta, ani vízia, ktorá reflektuje obrovitánsku nezamestnanosť, špeciálne nezamestnanosť mladých ľudí. Chýba mu aj súčasné ponímanie rozvoja cestovného ruchu, trochu mi to pripomína kampane z rokov 90-tych, v ktorých sa komunikovali budovateľské sľuby. Šmilňak píše: „Potrebujeme zážitkovú turistiku, aquapark, cyklotrasy, lanovku a mnoho  ďalších lákadiel.“ To si skutočne niekto myslí, že sa Bardejov stane akvaparkovou destináciou a do mesta sa pohrnú turisti na lanovku? Alebo „Bardejovské Kúpele boli v minulosti vyhľadávaným miestom oddychu ľudí z okolitých krajín. Je to ďalšia obrovská príležitosť pre naše mesto. Musíme zmeniť k lepšiemu spoluprácu s kúpeľmi.“ Opäť trochu nostalgie, ktorá patrí k histórii mesta. Namiesto trhu práce, ktorý dá ľuďom kvalitnejšiu, rozmanitejšiu a dobre platenú prácu, si asi Šmilňak získava voličov, čo žijú zo spomienok na obuvnícke časy v meste. „Bardejov je tradičným obuvníckym mestom. Stovky našich ľudí majú v tomto priemysle bohaté skúsenosti. Urobme všetko preto, aby sme oživili tradíciu, s ktorou je mesto späté.“ Mesto postaví obuvnícku fabriku? Kto v nej bude robiť? Obuvnícka generácia je už takmer celá na dôchodku. Napokon, konzervatívny kandidát chce z mestskej kasy aktivovať cirkevné spoločenstvá pracujúce s mládežou. Malá domov?

Kandidatúra nezávislého kandidáta Martina Šmilňaka je kandidatúra konzervatívneho programu. Sú to žiaľ falošné „kydy-mydy“, vracajúce mesto kamsi na začiatok 90-tych rokov,  rovnako, ako je falošná jeho „nezávislosť“,  keď pred 4 rokmi kandidoval za KDH-SDKU a dnes stojí po boku projektu politickej strany Sieť Rada Procházku.

Nová generácia lokálnych politikov

Nie je jedno, kto bude primátorom Bardejova, ale nech by sa ním stal ktokoľvek z trojice kandidátov, nestane sa žiadna tragédia. Ďaleko dramatickejšie to môže byť v prípade voľby poslancov mestského parlamentu. Bardejov zásadne potrebuje do svojho vedenia novú generáciu politikov. Je dôležité, aby sa ľudia ako Ján Kukulský a Martin Šmilňak stali poslancami MsZ, ak sa im nepodarí vyhrať primátorské voľby. Ak sa primátorom znovu stane doktor Hanuščak, pre dobro rozvoja mesta je vitálne, aby namiesto dlhoročných poslancov za HZDS, SMER, KDH a SDKU dostal k spolupráci veľkú časť novej generácie politikov. Tridsiatnikov-štyridsiatnikov, s inými životnými skúsenosťami, s jazykovým vybavením, s vedomosťami aj mimo školských učebníc.

Ľudí, čo prinášajú nové impulzy, nové idey a lepšie riešenia. Ľudí, čo nemajú v krvi prospechárstvo, rodinkárstvo a ktorí nepodporia v rozpočte 30tisíc eur ročne na chlebíčky (občerstvenie), ani neodhlasujú vysokánske odmeny primátorovi mesta s donebavolajúcou nezamestnanosťou a najnižšími platmi v republike, ktorý svoj plat neprispôsobil ekonomickej kríze, na ktorú sa tak rád vyhovára jeho stranícky šéf Robert Fico.

Voliči v Bardejove nemusia voliť podľa politických preferencií, ako vo voľbách do NR SR, môžu sa pokojne vykašľať na to, či volia tú alebo onú stranu. Nech sa poslancom MsZ stane aj Pavol Goriščak z Bardejovskej Novej Vsi, reprezentujúci SNS s jej strašidelnou minulosťou a otáznou budúcnosťou. Mladý otec rodiny, podporujúci aktívny život v mestskej časti, považujúcej sa viac za dedinu, než súčasť mesta, môže byť zaujímavejším partnerom v zastupiteľstve jedného z najkrajších miest na Slovensku než napríklad doterajší, pasívny, reprezentant tejto časti p. Andrejuv z KDH.

Ktokoľvek bude zvolený za primátora či poslanca nech má prosím otvorené oči, uši a myseľ a dostatok odvahy na potrebné zmeny, ktoré pomôžu dať ľuďom prácu a slušný život. Napokon - mojou súkromnou prosbou je zrušiť Bardejovskú televíziu, ktorá vraj už dostáva propagandistický nádych a ktorá ročne zhltne 200-tisíc eur  - mesto, bojujúce s nedostatkom práce, si také čosi jednoducho nemôže a nesmie dovoliť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?