Bardejov: Smutný príbeh o voľnom čase alebo ľudia majú v p...

Autor: Martin Baranovič | 5.1.2014 o 14:59 | (upravené 5.1.2014 o 15:12) Karma článku: 13,56 | Prečítané:  8998x

„Mojím snom je, aby čo najmenej ľudí bolo nútených cestovať z Bardejova do sveta za prácou, aby sa mohli zamestnať tu doma - v Bardejove. Verím, že dobudovaním priemyselného parku a dotiahnutím ďalších investorov podarí sa nám aspoň znížiť kvantá ľudí cestujúcich za prácou ďaleko od svojho domova. Druhým mojím snom je vytvoriť dostatok voľno-časových aktivít nielen pre turistov a návštevníkov, ale aj pre domácich obyvateľov Bardejova, využiť pritom maximálne potenciál, ktorý poskytuje Bardejov a jeho okolie s dôrazom na výnimočnosti (hlavne) Bardejovských kúpeľov. Cieľom týchto snáh je, aby návštevníci nášho mesta neboli len jednodňovými hosťami, ale aby pobudli u nás čo najdlhšie. Viem, že v tomto smere budeme musieť „popracovať" hlavne marketingovo, čo chceme naplniť v spolupráci s ďalšími mestami zaradenými do „Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco". Spoločným postupom v propagácií na zahraničných a domácich veľtrhoch cestovného ruchu", povedal primátor mesta Bardejov Dr. Hanuščak v roku 2007 v jednom z rozhovorov.

Vtedy začal svoje tretie primátorské obdobie a odvtedy bol zvolený ešte raz, a tak je primátorom nepretržite už pomaly 16 rokov.

Hlavne mladí ľudia nevidia v meste perspektívu, a tak odchádzajú z mesta do iných miest, či krajín. Priemyselný park neexistuje. Investori neprichádzajú. Voľnočasových aktivít je ešte menej ako kedykoľvek predtým. Marketingovo nikto nepopracoval. Turisti vo veľkom nechodia. Nemajú za čím. Na prehliadku historického námestia im stačí polhodina. Prezentácia mesta na veľtrhoch je čisté vyhodenie peňazí.

Za tých skoro 16 rokov sa mesto zmenilo i nezmenilo. Zmenilo sa trochu navonok. Budovateľský duch sa najmä v posledných štyroch rokoch prebudil vďaka eurofondom, rekonštruujú sa historické domy  na námestí  i priľahlé okolie. Zmizli bývalé kasárne a na rozľahlej ploche v širšom centre mesta stojí tesco, hneď vedľa hypernova a päť minút cesty autom stojí billa, lidl a najnovšie i kaufland. Križovatky sa menia na kruhové objazdy, kedysi nebezpešné a tmavé okolie rieky sa v časti od mosta na Duklianskej ulici premenilo na obstojné „korzo" s verejným osvetlením. Pri vymenúvaní týchto zmien to všetko znie skvelo a mnohí musia byť s týmto pohybom spokojní.

Lenže toto je len pozlátko a blaf. Lebo po a) starostlivosť o historické pamiatky musí byť samozrejmou povinnosťou, ak vykonávate verejné funkcie v historickom meste a b) oprava ciest a úprava križovatiek je rovnako základná vec, o ktorú sa samospráva stará akosi automaticky podľa finančných možností.

Vo výsledku to vyzerá tak, že oprava historických pamiatok a ciest je jediným výsledkom štyroch volebných období. A kde je mesto, v ktorom sa dobre žije? V ktorom je čo robiť vo voľnom čase? Napokon, veď taký bol ten sen spred takmer desaťročia.

Kino at SZM

Jednou z voľnočasových aktivít vo veľkých i malých mestách je návšteva kina. Bardejov dnes svojim obyvateľom ponúka iba zastaralé kino Žriedlo v Bardejovských kúpeľoch, ktorého program je takmer nemožné nájsť, hoci aj s pomocou Googlu. Čerešničkou na torte je vyhľadávanie informácií o kine na stránke mesta. Keď sa dopátrate podstránky Kino, odporúčajú vas na hlavnú stránku, k aktualitám z kultúry, kde však nič nič je. Alebo môžete kontaktovať oddelenie kultúry a kino emailom na kinozriedlo at szm sk alebo bardejov.cultura at gmail com. Alebo na teletexte Bardejovskej televízie. WTF???!!!

V ponuke voľnočasových aktivít je aj klzisko na zimnom štadióne HK 46 BEMACO Bardejov. Korčuľovať sa môže v nedeľu na jeden a pol hodiny poobede a jeden a pol hodiny večer a cez týždeň na dve hodiny v utorok a piatok, ak sa nehrá hokej. Jedna vec je, že mať po rokoch prvotriedny hokej v malom okresnom meste, je perfektné, druhá vec je, že zimný štadión je platený mestom, a tak ponuka pre obyvateľov mesta by mohla-  mala by byť podstatne širšia. Rovnako to platí o krytej plavárni, ktorej návšteva nestojí ani euro a ktorá je otvorená iba tri hodiny denne, v nedeľu zatvorená. Atletický/futbalový štadión je pre verejnosť zatvorený. Hoci je to mestský štadión a v zásade nie je dôvod, aby nemohol slúžiť verejnosti v časoch, keď ho nepoužívajú športové kluby.

Do dvoch lyžiarskych stredísk Regetovka  a Stebnícka Huta  cez víkend ráno verejnou dopravou neprídete.  Kedysi jazdil prímestský spoj v sobotu i nedeľu ráno o deviatej a späť o jednej a o tretej popoludní.

O ponuke kultúrnych podujatí sa hovorí ťažko. Fakticky nepribudlo ani žiadne nové múzeum či zaujímavá atrakcia. Ak sa sem-tam niečo objaví, je to málo. A ak aj niekto tvrdí, že na malé mesto je aj málo dosť, je to len zakrývací manéver. Mnohé malé mestá ponúkajú ďaleko viac kultúry a voľnočasového vyžitia, než moje rodné mesto.

Úspech v nedohľadne?

Bardejov je jedno z mála miest, ktoré majú mimoriadne vysoké príležitosti na úspech. Lenže zatiaľ sa nič nedeje. V rebríčku nezamestnanosti je Bardejov plus mínus stále v top 15 okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti. V roku 1999, keď bol súčasný primátor zvolený prvýkrát dosahovala nezamestnanosť vyše 30 percent. A hoci percentuálne je to dnes okolo 21 percent, stále je to jedna z tragicky najvyšších mier na Slovensku.

V Bardejove sú zároveň najnižšie platy v celom Prešovskom kraji. Podľa Štatistického úradu ku koncu roka 2012 604 eur. Druhé najnižšie mzdy v kraji sú v Snine 626 eur. V susednom Svidníku majú priemernú mzdu 682 eur, v Starej Ľubovni 670 eur. Aj bytov sa v porovnaní s okresmi Prešovského kraja stavia málo.

Nálada medzi ľuďmi by sa dala charakterizovať slovným spojením, ktoré pri opise nálady na Slovensku použil Tom Nicholson v publikácii Odkiaľ a kam - 20 rokov samostatnosti - a teda, že ľudia „majú v pi.i". Alebo že sa nič nedá. Že netreba vymýšľať a treba byť spokojný. Aj to málo, čo sa deje, stačí a všetci si žijú vlastné životy. Dobrý život si vedieme doma, vo vlastných domácnostiach, v rodinných kruhoch. A k takému dobrému životu ani kino, ani galériu, ani športoviská, ani atrakcie, ani dobré dopravné spojenie, ani zahraniční turisti, nie sú potrebné.

Lenže s takým životným postojom sa nikdy nič nezmení k lepšiemu. A Bardejov sa bude ďalej premieňať na nešťastné mesto, hoci s opravenými historickými budovami a prvým miestom v ankete o najkrajšie mesto na Slovensku. Preto je možno čas začať uvažovať nad tým, čo spraviť, aby súčasné vedenie mesta svoj sen, ktorý nedokázalo naplniť, neprenieslo aj do ďalších rokov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?