Bardejov (nie) je najkrajšie mesto na Slovensku

Autor: Martin Baranovič | 25.10.2013 o 16:50 | (upravené 25.10.2013 o 17:21) Karma článku: 13,77 | Prečítané:  6168x

Milí moji Bardejovčania, úprimne, pýšiť sa prvenstvom v ankete, v ktorej sú mestá Vysoké Tatry, Levoča, Banská Bystrica, Stará Ľubovňa, Trnava, Košice i Bratislava mimo prvej dvadsiatky a kde sa o prvé priečky bije Púchov, či Prievidza, nie je umenie. Jedna vec je mať z takého výsledku radosť, druhá vec je mať otvorenú myseľ.

 

 

Hlasujte, hlasujte v ankete o najkrajšie mesto na Slovensku, rýchlo, lebo Púchov je zatiaľ prvý, hlasujte, aby sme naše mesto dostali na špičku rebríčka a obhájili prvenstvo.

Som Bardejovčan, hoci tam už vyše desať rokov trvalo nebývam, ale sledujem, čo sa v ňom deje, mám v meste celú rodinu a relatívne často prichádzam na návštevu. A na facebooku odoberám informácie z rôznych skupín týkajúcich sa môjho rodiska.

Nedá mi to. Bardejov sa pýši prvenstvom v akejsi zvláštnej ankete a toto prvenstvo potom časť ľudí, vrátane verejných funkcionárov, prezentuje ako čosi vierohodné, ako čosi, čo má za sebou akési reálne meranie krásy miest na Slovensku. Stavím sa, že stovky hlasujúcich rodákov možno v živote navštívili azda len Prešov, Košice, Poprad a verím, že ešte aj Bratislavu. Každý by mal aspoň raz v živote navštíviť hlavné mesto.

Milí moji Bardejovčania, úprimne, pýšiť sa prvenstvom v ankete, v ktorej sú mestá Vysoké Tatry, Levoča, Banská Bystrica, Stará Ľubovňa, Trnava, Košice i Bratislava mimo prvej dvadsiatky a kde sa o prvé priečky bije Púchov, či Prievidza, nie je umenie. Jedna vec je mať z takého výsledku radosť, druhá vec je mať otvorenú myseľ a oči a zodpovedať si otázku, čím je ten Bardejov najkrajší. Keby ho totiž hodnotili urbanisti, profesionáli na mestský život a architektúru, obávam sa, že by výsledok nebol rovnaký.

Prekrásne stredoveké Radničné námestie je dnes znetvorené pestrofarebnými reklamnými nápismi, bez ladu a skladu, na priečeliach niekoľkostoročných domov. Priľahlé drobné uličky, ktoré kedysi boli súčasťou pešej zóny, sa menia na parkoviská béemvečiek, mercedesov, audín a dovezených áut z exotickými registračnými značkami Veľkej Británie s volantom na opačnej strane, niektorí to skúšajú s celodenným parkovaním dokonca priamo na historickom námestí. Zachovalá Stocklova ulica prechádza rekonštrukciou, dostala novú dlažbu a - nové parkovacie miesta, ale takmer žiadnu, ale vôbec žiadnu zeleň. Aj na tejto ulici sú budovy od vrchu až po spodok obité pestrými reklamnými nápismi jeden vedľa druhého, žltá vedľa červenej, ostrej oranžovej a na každej aspoň tri-štyri fonty. Autá parkujú na chodníku úplne až takmer vo vchode do neďalekého obchodného domu Centrum a niekdajší zeleninový trh sa premenil na chaotické parkovisko, kde sú peší vyslovene v ohrození. Mesto nemá normálne kino, žiadnu lákavú galériu alebo moderné múzeum, Bardejovské kúpele chátrajú, hoci tam aktuálne beží zopár nie veľmi vydarených stavebných projektov, atď.

Snaha mladých Bardejovčanov využiť rozľahlú plochu po bývalých kasárňach na veľký verejný park skončila potom, čo sa z rozhodnutia primátora a poslancov voľný areál premenil na Tesco a parkovisko. Hneď vedľa Hypernovy.

Bardejov má právo hovoriť si, že je jedno z najkrajších miest na Slovensku, ale netreba sa uspokojiť s tým, že to tak bude navždy. Mesto sa rýchlo a nebezpečne mení na eldorádo farebných, neuveriteľne nevkusných reklám v podaní jedinej „reklamnej" agentúry, ktorá na území Bardejova funguje už hádam dvadsať rokov, na obrovské verejné parkovisko na úkor peších a na mesto supermarketov, keď v priebehu posledných piatich rokov postavili svoje markety všetky možné veľké reťazce (Hypernova, Tesco, Lidl, Kaufland, Billa).

Radosť našťastie robia nezávislé aktivity (nezávislé od primátora a poslancov) ako napríklad Parčík Johna Lennona, alebo budúci Park v meste (Kláštorný park), či Pamätník holokaustu. Takéto veci totiž menia mesto k lepšiemu, k najkrajšiemu.

Mám rád svoje rodné mesto, a preto som k nemu kritický. Bardejov má pamätihodnosti i architektúru, ktorá je krásna, jedinečná, ale to majú aj iné mestá. Aby bol Bardejov skutočne najkrajším mestom, k tomu je potrebné aj niečo iné, než len historické námestie.

Btw, idú voľby do VÚC a zasa sa do regionálneho parlamentu chcú dostať tí istí ľudia, čo roky rokúce sedia na poslaneckých stoličkách i v primátorskom kresle. Stále tí istí ľudia, stále tie isté rozhodnutia. Na vašom mieste by som ich už nevolil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?